sobota, 3 stycznia 2015

Widar - bóg introwertyk

Źródło obrazka: https://bavipower.com/blogs/bavipower-viking-blog/who-killed-wolf-fenrir-in-norse-mythology, data odczytu: 01.04.2019

Nordycki panteon bóstw zawiera wiele ciekawych postaci, przejawiających przenajróżniejsze ludzkie cechy i pasujące do wielu stereotypów. W ten sposób Ludziom Północy (jak i ludziom w każdym innym zakątku Ziemi) łatwiej było spersonifikować stwórcę (zasygnalizowałem ten fakt już w poprzedniej notce). Weźmy dla przykładu rolnika i jego życie. Na wiosnę liczy na deszcze, nie silne, ale takie, które pozwolą jego roślinom dać obfite plony. W lecie liczy na spokojną pogodę, bez gwałtownych burz, które to mógłby zniszczyć jego gospodarstwo. Jesienią będzie modlił się o to, by zebrane zapasy pozwoliły przeżyć zimę. Jeśli rośliny wydadzą owoc, rolnik podziękuje za to swojemu bogu. Ale jeśli następnie te owoce zostaną zniszczone, zanim zostaną zebrane, czy też będzie winił tego samego boga? Ludziom od zawsze łatwiej było przypisać różne aspekty życia różnym istotom. Wśród nordyckich bogów mamy więc śmiałków jak Tyr, wybuchowe charaktery jak Thor, przewrotne osoby jak Loki, a także ciche jak Widar, a każdy sprawował władzę nad inną domeną i innymi aspektami codziennego życia. I właśnie o tym ostatnim chciałbym napisać dziś kilka słów.

Widar (staronordyckie Víðarr) był synem Odyna i olbrzymki imieniem Gríðr. Joachim Lelewel tłumaczy jego imię jako Zwycięzca[1] (Warto tu wspomnieć o niekonsekwencji samego Lelewela, który raz zapisuje jego imię jako Widar, innym razem jako Widrer, Withar lub Widr). Jednak staronordyckie słowo Víðr oznacza Las, może więc odwoływać się do ulubionego środowiska tego Asa[2]. Widar nazywany był Milczącym Asem, ponieważ niepytany, nie odzywał się sam z siebie. Nie mieszkał, tak jak inni bogowie, w Asgardzie, tylko w lesie Vid (lub gaju Vidi, według innej wersji, podobieństwa nazw nie da się jednak ukryć), gdzie stała jego skromna chatka, przyozdobiona zielonymi gałązkami i kwiatami. Widar wolał kontakt z naturą, niż zgiełk w siedzibie Asów.

Atrybutem Widara był gruby, skórzany but (buty). Obuwie miało powstać z twardych skrawków skóry, które szewcy obcinąli wyrabiając buty. Inna wersja mitu mówi jednak o żelaznym bucie. W Skandynawii istniał zwyczaj składania ofiary Widarowi przez szewców, właśnie z resztek skóry z produkcji. W dniu Ragnaröku Widar ruszy w bój i pomści śmierć swojego ojca, Odyna. Zabije Fenrira, kiedy nikt inny nie podoła temu zadaniu. Dokona tego wskakując w paszczę wilka, opierając nogę (nogi) ze swoim butem (butami) na żuchwie Fenrira, a ramionami chwyci górną częśc jego pyska. Gruby but ochroni jego stopę przed ostrymi jak sztylety kłami potwora, dzięki czemu zyska sposobność na rozerwanie jego paszczy na kawałki.  

Jak wspomniałem Widar nosił przydomek Milczący As. Niektórzy dopatrują się powodu jego milczenia w ślubach, które rzekomo miał złożyć – obiecał, że nie odezwie się ani słowem, dopóki nie pomści swojego ojca. Uważam jednak te domysły za nadinterpretację – Widar nie odzywał się już za życia Odyna, przydomek zyskał więc o wiele wcześniej. Według mnie powodem była po prostu jego natura – był cichy, spokojny, stronił od towarzystwa. Dziś nazwalibyśmy go introwertykiem – gdyby to pojęcie istniało w czasach Wikingów, z pewnością byłby ich patronem. Jest uznawany za boga ciszy, spokoju, ale i zemsty, przez wzgląd na rolę, jaką odegra podczas zmierzchu bogów. Jako jeden z nielicznych przetrwa koniec obecnego świata i będzie rządził w przyszłym świecie. Jego nowa siedziba będzie mieściła się w Gimle (lub Gimli - brzmi znajomo?). Lelewel tak opisuje owo miejsce:
Patrzcie! Oto dom połyskuje, jak ogień słoneczny i bardziej złocisto. Imię jego Gimli (niebo). W nim po wszystkie czasy zamieszkają ludy i użyją dobrego[3].

Mity zwracają uwagę na jeszcze jedną cechę Widara – nadzwyczajną siłę. Zaraz po Magnim i Thorze miał być najsilniejszym z Asów. Właśnie ta cecha pozwoli mu wyjść zwycięsko ze starcia z Fenrirem.


[1] Edda starsza i młodsza, tłum. Joachim Lelewel, wyd. Armoryka 2012
[2] Old Norse Dictionary, www.vikingsofbjornstad.com/Old_Norse_Dictionary_N2E.shtm#s, data odczytu: 31.12.2014
[3] Edda starsza i młodsza, tłum. Joachim Lelewel, wyd. Armoryka 2012, s. 16.

2 komentarze:

  1. Te, a ten Fenrir, to nie syn Lokiego? Coś mi świta z Kronik Żelaznego Druida :D
    No mniejsza, mam swojego patrona XD Tylko dlaczego ma takie... suche imię :/

    OdpowiedzUsuń
  2. tak, Fenrir jest synem Lokiego... Dlatego żywił nienawiść do Odyna.

    OdpowiedzUsuń